B72214Q0141K101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B72214Q0141K101
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
VARISTOR 220V 8KA RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Mount :
Through Hole
Width :
16.5mm
Length :
16.5mm
Voltage - Clamping :
360V
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10mm
Voltage Tolerance :
10%
Varistor Voltage :
220V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.8W
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Metal Oxide
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
140V
Tolerance :
10%
Clamping Current :
65A
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
VARISTOR
Capacitance :
900pF
Depth :
5.1mm
Lead/Base Style :
Radial
Max Voltage Rating (DC) :
180V
Number of Terminations :
2
Height :
19.5mm
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Max Voltage Rating (AC) :
140V
Current Rating :
65A
Max Operating Temperature :
85°C
Max Surge Current :
8kA
Energy Absorbing Capacity-Max :
80 J
Voltage - Rated DC :
180V