B72210S0950K551
Mfr.Part #
B72210S0950K551
Description
VARISTOR 150V 2.5KA DISC 10MM
Product Category :
Voltage - Clamping :
250V
Max Operating Temperature :
85°C
Diameter :
10mm
Lead/Base Style :
Radial
Voltage - Rated DC :
125V
Tolerance :
10%
Depth :
4mm
Varistor Voltage :
150V
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
7.5mm
Clamping Current :
25A
Max Surge Current :
500A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Tolerance :
10%
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Voltage Rating (AC) :
95V
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
VARISTOR
Current Rating :
5A
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated AC :
95V