B72210S0681K101
Mfr.Part #
B72210S0681K101
Package / Case
Disc 10mm
Description
VARISTOR 1.1KV 2.5KA DISC 10MM
Product Category :
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit RMS Voltage-Max :
680V
Series :
Standard
JESD-609 Code :
e3
Maximum AC Volts :
680V
Package / Case :
Disc 10mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Maximum DC Volts :
895V
Varistor Voltage (Min) :
990V
Number of Circuits :
1
Circuit DC Voltage-Max :
895V
Varistor Voltage (Max) :
1.21kV
Published :
Current - Surge :
2.5kA
Terminal Placement :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Energy :
72J
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Varistor Voltage (Typ) :
1.1kV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
VARISTOR
Packaging :
Bulk
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1kHz
Additional Feature :
FLAME PROOF
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B72210S0681K101
Introducing EPCOS (TDK) B72210S0681K101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 10mm, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Number of Terminations:2, B72210S0681K101 pinout, B72210S0681K101 datasheet PDF, B72210S0681K101 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72210S0681K101 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.