B72210S0461K101
Mfr.Part #
B72210S0461K101
Package / Case
Disc 10mm
Description
VARISTOR 750V 2.5KA DISC 10MM
Product Category :
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistor Type :
VARISTOR
Varistor Voltage (Max) :
825V
Number of Circuits :
1
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Disc 10mm
Series :
Standard
Circuit RMS Voltage-Max :
460V
Number of Terminations :
2
Maximum DC Volts :
615V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Terminal Placement :
Radial
Energy :
50J
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Capacitance @ Frequency :
150pF @ 1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Surge :
2.5kA
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Varistor Voltage (Typ) :
750V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Varistor Voltage (Min) :
675V
Maximum AC Volts :
460V
Datasheets
B72210S0461K101
Introducing EPCOS (TDK) B72210S0461K101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 10mm, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Mounting Type:Through Hole, B72210S0461K101 pinout, B72210S0461K101 datasheet PDF, B72210S0461K101 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72210S0461K101 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.