B72210S0301K551
Mfr.Part #
B72210S0301K551
Package / Case
Disc 10mm
Description
VARISTOR 470V 2.5KA DISC 10MM
Product Category :
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Max) :
517V
Capacitance @ Frequency :
200pF @ 1kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Surface Mount :
No
Energy :
47J
Maximum DC Volts :
385V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
Disc 10mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
Radial
Number of Circuits :
1
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Varistor Voltage (Typ) :
470V
Varistor Voltage (Min) :
423V
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
VARISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
Standard
Maximum AC Volts :
300V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Current - Surge :
2.5kA
Datasheets
B72210S0301K551
Introducing EPCOS (TDK) B72210S0301K551 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Package / Case:Disc 10mm, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, B72210S0301K551 pinout, B72210S0301K551 datasheet PDF, B72210S0301K551 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72210S0301K551 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.