B72207S2141K101
Mfr.Part #
B72207S2141K101
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 220V 1.75KA DISC 7MM
Product Category :
Maximum DC Volts :
180V
Capacitance @ Frequency :
230pF @ 1kHz
Varistor Voltage (Typ) :
220V
Current - Surge :
1.75kA
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Terminal Placement :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Min) :
198V
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Maximum AC Volts :
140V
Resistor Type :
VARISTOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Circuits :
1
Energy :
13.5J
HTS Code :
Varistor Voltage (Max) :
242V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Disc 7mm