B43890A9476M000
Mfr.Part #
B43890A9476M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Series :
B43890
Capacitance :
47μF
ESR :
5600 mΩ
Length :
31.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.579mA
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.24
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.061A @ 100kHz
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
16mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
400V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
7.5mm
Datasheets
B43890A9476M000
EPCOS (TDK) B43890A9476M000
B43890 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can