B43770A9128M003
Mfr.Part #
B43770A9128M003
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW
Lead Pitch :
31.7mm
Impedance :
80mOhms
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
3.583Dia 91.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1200μF
Diameter :
91mm
Series :
B43770
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
10.4A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
2.681 68.10mm
Length :
144.1mm
Min Operating Temperature :
-25°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current :
26A
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
400V
Datasheets
B43770A9128M003
B43770 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 26A 3.583Dia 91.00mm Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals