B43760A4109M3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43760A4109M3
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
10000µF
Height Seated (Max) :
7.547 191.70mm
Ripple Current :
21.2A
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
13mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
21.2A @ 100Hz
Series :
B43760
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Lead Pitch :
31.6992mm
Voltage - Rated :
350V
Life (Hours) :
6000 hours
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
B43760A4109M3
B43760 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 21.2A 3.028Dia 76.90mm Polar 31.6992mm Radial, Can - Screw Terminals