B43740A4109M3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43740A4109M3
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Lead Pitch :
31.6992mm
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
21.2A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
21.2A
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
10000µF
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Impedance :
13mOhm
Height Seated (Max) :
7.547 191.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
6000 hours
Mount :
Chassis Mount
Series :
B43740
Polarization :
Polar
Datasheets
B43740A4109M3
B43740 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 21.2A 3.028Dia 76.90mm Polar 31.6992mm Radial, Can - Screw Terminals