B43733A9688M000
Mfr.Part #
B43733A9688M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
19.2A @ 100Hz
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.027Dia 76.90mm
Series :
B43733
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
5.185 131.70mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
6800µF
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Impedance :
30mOhms
Datasheets
B43733A9688M000
B43733 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.027Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals