B43723A5129M050
Mfr.Part #
B43723A5129M050
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
30.1A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±20%
Series :
B43723
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
3.027Dia 76.90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Impedance :
13MOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.3mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
8.728 221.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
12000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43723A5129M050
B43723 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.027Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals