B43703A5568M000
Mfr.Part #
B43703A5568M000
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Stock
46
In Stock :
46
Series :
B43703
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
5600µF
Voltage - Rated :
450V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
5.677 144.20mm
Impedance :
28mOhms
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
15.8A @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
2.532Dia 64.30mm
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43703A5568M000
EPCOS (TDK) B43703A5568M000
B43703 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.532Dia 64.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals