B43701B5478M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43701B5478M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12.6A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
450V
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4700µF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm @ 100Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
B43701
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43701B5478M000
EPCOS (TDK) B43701B5478M000
B43701 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals