B43644E5567M000
Mfr.Part #
B43644E5567M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Voltage - Rated :
450V
Series :
B43644
Ripple Current @ Low Frequency :
2.34A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Capacitance :
560μF
Factory Lead Time :
36 Weeks
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
B43644E5567M000
B43644 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In