B43642A5687M002
Mfr.Part #
B43642A5687M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
450V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Impedance :
180mOhm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Series :
B43642
Capacitance :
680μF
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.03A @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B43642A5687M002
B43642 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead