B43640A9477M002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43640A9477M002
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
400V
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10.0076mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Polarity :
Polar
Capacitance :
470µF
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
1.82A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
320mOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
B43640A9477M002
EPCOS (TDK) B43640A9477M002
470μF Capacitor 20% 1.82A 10.0076mm Radial