B43601B5337M62
Mfr.Part #
B43601B5337M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Capacitance :
330µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2.14A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
330mOhm @ 100Hz
Diameter :
30mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Voltage - Rated :
450V
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.14A @ 100Hz
Impedance :
470mOhm
Height :
40mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43601B5337M62
EPCOS (TDK) B43601B5337M62
B43601 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.14A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead