B43584B6128M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43584B6128M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
Cardboard
Length :
105.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Frequency :
100Hz
Package / Case :
Aluminum
Leakage Current :
1.635017mA
Min Operating Temperature :
-25°C
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
22.2mm
Life (Hours) :
12000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
88mOhm
Termination :
Screw
Polarity :
POLARIZED
Max Operating Temperature :
85°C
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Stud Mount
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
6A
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitance :
1.2mF
Diameter :
51.6mm
Datasheets
B43584B6128M000
1.2mF Capacitor 20% 6A 22.2mm Aluminum