B43548B5337M080
Mfr.Part #
B43548B5337M080
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Shell Finish :
Chrome
Lead Spacing :
10 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ripple Current :
2.65 A
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
319
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Silver
Series :
2k
Cable Opening :
0.181 ~ 0.197 (4.60mm ~ 5.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Shell Material :
Brass
Contact Material :
Bronze
Voltage Rating :
Tolerance :
20 %
Diameter :
35 mm
Shell Size, MIL :
Number of Pins :
2 Pin
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Primary Material :
Metal
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Mounting Feature :
Length :
35 mm
Orientation :
L
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Applications :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
ESR :
240 mOhms
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Capacitance :
330 uF
Product :
Long Life Aluminum Electrolytic Capacitors
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
19
Features :
Backshell
Termination Style :
Snap in
Shielding :
Shielded
Datasheets
B43548B5337M080
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B43548B5337M080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 200°C, B43548B5337M080 pinout, B43548B5337M080 datasheet PDF, B43548B5337M080 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B43548B5337M080 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B43548B5337M080
2K Aluminum Electrolytic Capacitor 20% 330uF