B43544E9827M000
Mfr.Part #
B43544E9827M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Series :
B43544
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
400V
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Capacitance :
820µF
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
120mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
4.37A @ 100Hz
Datasheets
B43544E9827M000
EPCOS (TDK) B43544E9827M000
B43544 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In