B43540G2687M87
Mfr.Part #
B43540G2687M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
3.1A
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
B43540
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 100Hz
Capacitance :
680μF
Impedance :
130mOhm
GENERAL PURPOSE
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
10000 hours
Datasheets
B43540G2687M87
EPCOS (TDK) B43540G2687M87
B43540 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In