B43540F2128M000
Mfr.Part #
B43540F2128M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Test Frequency :
100Hz
Impedance :
75mOhms
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
B43540
Length :
40mm
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
1200μF
Tolerance :
±20%
Diameter :
35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Dissipation Factor :
0.15 %
Ripple Current @ Low Frequency :
4.43A @ 100Hz
Ripple Current :
4.43A
Datasheets
B43540F2128M000
EPCOS (TDK) B43540F2128M000
B43540 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.43A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In