B43540C5157M87
Mfr.Part #
B43540C5157M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Tolerance :
±20%
Snap in
Diameter :
35mm
Ripple Current :
1.36A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
650mOhm @ 100Hz
Impedance :
920mOhm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
1.071 27.20mm
Height :
25mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.36A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
150µF
Datasheets
B43540C5157M87
EPCOS (TDK) B43540C5157M87
B43540 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.36A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In