B43540B5337M002
Mfr.Part #
B43540B5337M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Capacitance :
330µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
290mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Impedance :
420mOhms
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.47A
Mount :
Through Hole
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
450V
Contact Plating :
Tin
Length :
40mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.47A @ 100Hz
Min Operating Temperature :
-25°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
450V
Datasheets
B43540B5337M002
EPCOS (TDK) B43540B5337M002
B43540 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.47A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead