B43540B5227M60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43540B5227M60
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.92A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
440mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
620mOhm
Diameter :
30mm
Ripple Current :
1.92A
Life (Hours) :
10000 hours
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
B43540
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
40mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B43540B5227M60
EPCOS (TDK) B43540B5227M60
B43540 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.92A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In