B43540B5127M80
Mfr.Part #
B43540B5127M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Height :
30mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Impedance :
1.14Ohm
Ripple Current :
1.21A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.21A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
120μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B43540B5127M80
EPCOS (TDK) B43540B5127M80
B43540 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.21A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In