B43540B5127M60
Mfr.Part #
B43540B5127M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.21A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm @ 100Hz
Height :
30mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
1.21A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
120μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
1.14Ohm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated :
450V
Datasheets
B43540B5127M60
EPCOS (TDK) B43540B5127M60
B43540 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.21A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In