B43540A9687M002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43540A9687M002
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current :
4.05A
Min Operating Temperature :
-40°C
Life (Hours) :
10000 hours
Number of Pins :
3
Impedance :
110mOhms
Length :
55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
95mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
680μF
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Series :
B43540
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
4.05A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Dissipation Factor :
0.15 %
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Termination :
Snap in
Test Frequency :
100Hz
Datasheets
B43540A9687M002
EPCOS (TDK) B43540A9687M002
B43540 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.05A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead