B43540A5127M62
Mfr.Part #
B43540A5127M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Impedance :
1.15Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
120μF
Series :
B43540
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
35mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
810mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.16A @ 100Hz
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current :
1.16A
Diameter :
25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B43540A5127M62
EPCOS (TDK) B43540A5127M62
B43540 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.16A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In