B43520A9158M000
Mfr.Part #
B43520A9158M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V RADIAL
Weight :
125.999994g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
400V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Flat
Max Operating Temperature :
85°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Polarity :
POLARIZED
Lead Diameter :
1.1 mm
Package / Case :
Aluminum
Ripple Current :
6.84A
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Packing Method :
Cardboard
Mounting Feature :
Stud Mount
Length :
100mm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
3.32927mA
Diameter :
35mm
Capacitance :
1.5mF
Lead Pitch :
10mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Datasheets
B43520A9158M000
EPCOS (TDK) B43520A9158M000
1.5mF Capacitor 20% 6.84A 10mm Aluminum