B43511A4158M000
Mfr.Part #
B43511A4158M000
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
6.5A @ 100Hz
Capacitance :
1500μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
70mOhms
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Series :
B43511
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Datasheets
B43511A4158M000
EPCOS (TDK) B43511A4158M000
B43511 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead