B43508E2397M000
Mfr.Part #
B43508E2397M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.93601mA
Test Frequency :
100Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Diameter :
22mm
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
3000 hours
Dissipation Factor :
0.15 %
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Length :
35mm
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
390µF
Packing Method :
Cardboard
Number of Pins :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current :
1.32A
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
20%
Package / Case :
Aluminum
Height :
35mm
Datasheets
B43508E2397M000
EPCOS (TDK) B43508E2397M000
390μF Capacitor 20% Bulk 1.32A 10mm Aluminum