B43508C2108M000
Mfr.Part #
B43508C2108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Length :
30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
36 Weeks
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.15
Terminal Pitch :
10mm
Voltage - Rated :
200V
Leakage Current :
1.5451mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
B43508
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Impedance :
160mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Polar
Packing Method :
Cardboard
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.77A @ 100Hz
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Diameter :
35mm
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
1000µF
Datasheets
B43508C2108M000
EPCOS (TDK) B43508C2108M000
B43508 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In