B43508B9337M60
Mfr.Part #
B43508B9337M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
370mOhm @ 100Hz
Height :
35mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Series :
B43508
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Diameter :
30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
1.29A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
530mOhm
Capacitance :
330µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.29A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43508B9337M60
EPCOS (TDK) B43508B9337M60
B43508 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.29A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In