B43505C9157M60
Mfr.Part #
B43505C9157M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
590mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
B43505
Impedance :
730mOhm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current :
940mA
Capacitance :
150µF
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
940mA @ 100Hz
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height :
30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
B43505C9157M60
EPCOS (TDK) B43505C9157M60
B43505 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 940mA 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In