B43505A9157M80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43505A9157M80
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Life (Hours) :
5000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
40mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
150µF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Height Seated (Max) :
1.661 42.20mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
950mA
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
B43505
Diameter :
25mm
Impedance :
730mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
590mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
950mA @ 100Hz
Datasheets
B43505A9157M80
EPCOS (TDK) B43505A9157M80
B43505 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In