B43505A2477M60
Mfr.Part #
B43505A2477M60
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
280mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
250V
Impedance :
330mOhm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8A @ 100Hz
Diameter :
30mm
Height :
35mm
Ripple Current :
1.8A
Datasheets
B43505A2477M60
EPCOS (TDK) B43505A2477M60
B43505 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In