B43504E2277M002
Mfr.Part #
B43504E2277M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
570mOhms
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Pins :
3
Termination :
Snap in
Test Frequency :
100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
470mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
200V
Series :
B43504
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
22mm
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.15 %
Length :
25mm
Lead Diameter :
800 µm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current :
930mA
Ripple Current @ Low Frequency :
930mA @ 100Hz
Capacitance :
270μF
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
B43504E2277M002
B43504 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 930mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead