B43504C9227M80
Mfr.Part #
B43504C9227M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current :
1.2A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
3000 hours
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
220μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Series :
B43504
Datasheets
B43504C9227M80
EPCOS (TDK) B43504C9227M80
B43504 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In