B43504C5227M007
Mfr.Part #
B43504C5227M007
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
450V
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Length :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Frequency :
100Hz
Contact Plating :
Tin
Series :
B43504
ESR (Equivalent Series Resistance) :
610mOhm @ 100Hz
Max Operating Temperature :
105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Impedance :
730mOhms
Ripple Current :
1.2A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Snap in
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-25°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 100Hz
Diameter :
35mm
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated :
450V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.2 %
Datasheets
B43504C5227M007
EPCOS (TDK) B43504C5227M007
B43504 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In