B43504B2477M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43504B2477M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Stock
328
In Stock :
328
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
10mm
Leakage Current :
1.06605mA
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
280mOhm
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.15 %
Test Frequency :
100Hz
Capacitance :
470µF
Contact Plating :
Tin
Ripple Current :
1.6A
Voltage - Rated DC :
250V
Polarity :
POLARIZED
Number of Pins :
2
Voltage - Rated AC :
250V
Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
30mm
Max Operating Temperature :
105°C
Height :
30mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
3000 hours
Length :
30mm
Termination :
Snap in
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B43504B2477M000
EPCOS (TDK) B43504B2477M000
470μF Capacitor 20% Bulk 1.6A 10mm Aluminum