B43504A9187M002
Mfr.Part #
B43504A9187M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
490mOhm @ 100Hz
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
180µF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Voltage - Rated :
400V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
40mm
Diameter :
25mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Impedance :
610mOhms
Operating Temperature :
-40°C~105°C
3000 hours
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
980mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
980mA @ 100Hz
Datasheets
B43504A9187M002
EPCOS (TDK) B43504A9187M002
B43504 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 980mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead