B43504A5686M000
Mfr.Part #
B43504A5686M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
Radiation Hardening :
No
Length :
30mm
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
68µF
Test Frequency :
100Hz
Ripple Current :
500mA
Termination :
Snap in
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Aluminum
Diameter :
22mm
Lead Pitch :
10mm
Dissipation Factor :
0.2 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.99Ohm
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Number of Pins :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Height :
30mm
Voltage - Rated DC :
450V
Life (Hours) :
3000 hours
Min Operating Temperature :
-25°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
B43504A5686M000
EPCOS (TDK) B43504A5686M000
68μF Capacitor 20% Bulk 500mA 10mm Aluminum