B43504A0826M000
Mfr.Part #
B43504A0826M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP
Ripple Current :
550mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.2 %
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100Hz
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Aluminum
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-25°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Leakage Current :
0.45384mA
Max Operating Temperature :
105°C
Diameter :
22mm
Material :
Aluminium
Termination :
Snap in
Voltage - Rated DC :
420V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.65Ohm
Tan Delta :
0.2
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
30mm
Height :
30mm
Packing Method :
Bulk
Capacitance :
82µF
Datasheets
B43504A0826M000
EPCOS (TDK) B43504A0826M000
82μF Capacitor 20% 550mA 10mm Aluminum