B43501E277M67
Mfr.Part #
B43501E277M67
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
490mOhm
Height Seated (Max) :
32.004mm
Package / Case :
Radial
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
420V
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.71A
Capacitance :
270μF
Snap in
Max Operating Temperature :
85°C
Height :
30mm
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Diameter :
35mm
Impedance :
590mOhm
Datasheets
B43501E277M67
EPCOS (TDK) B43501E277M67
270μF Capacitor 20% 1.71A 10.0076mm Radial