B43501A9686M87
Mfr.Part #
B43501A9686M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
610mA @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
980mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
22mm
Ripple Current :
610mA
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Height :
25mm
Capacitance :
68µF
Voltage - Rated :
400V
Impedance :
1.56Ohm
Datasheets
B43501A9686M87
B43501 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 610mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In