B43501A5567M67
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43501A5567M67
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
2.91A
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Height :
55mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.91A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Series :
B43501
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
450V
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240mOhm @ 100Hz
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Impedance :
290mOhm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
10000 hours
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
560μF
Datasheets
B43501A5567M67
EPCOS (TDK) B43501A5567M67
B43501 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.91A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In