B43456A5228M003
Mfr.Part #
B43456A5228M003
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
28.5mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Cardboard
Leakage Current :
4.72535mA
Terminal Shape :
Binding Post
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Life (Hours) :
12000 hours
Ripple Current :
8.4A
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Aluminum
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Diameter :
64.3mm
Capacitance :
2.2mF
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Length :
105.7mm
Termination :
Screw
Mounting Feature :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Datasheets
B43456A5228M003
2.2mF Capacitor 20% 8.4A 28.5mm Aluminum