B43455A4688M003
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43455A4688M003
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
10000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Lead Pitch :
31.7mm
Leakage Current :
8.72819mA
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Capacitance :
6.8mF
Length :
143.2mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Screw
Diameter :
76.9mm
Packing Method :
Bulk
Package / Case :
Aluminum
Test Frequency :
100Hz
Voltage - Rated DC :
350V
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
12.8A
Terminal Shape :
Binding Post
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
B43455A4688M003
6.8mF Capacitor 20% 12.8A 31.7mm Aluminum